Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Jak se starat o citlivou dětskou pokožku? Pozor dejte na časté koupání

Dětská pokožka si zaslouží zvláštní péči. Tohoto faktu si je vědoma snad každá maminka. Jen málokterá ale ví, proč tomu tak vlastně je. Proto abyste dovedla o citlivou pokožku svého miminka správně pečovat, je nezbytné znát základní rozdíly mezi kůží dětí a dospělých. V následujících řádcích vám přinášíme přehled toho nejdůležitějšího o péči a anatomii pokožky novorozenců a kojenců, díky kterému budete mít konečně jasno.

2

Hlavní rozdíly mezi pokožkou dětí a dospělých

Ačkoliv má pokožka dětí stejný počet vrstev jako pokožka dospělých, liší se v mnoha směrech. První výrazný rozdíl představuje volnější uspořádání kožních buněk ve vnější vrstvě, která se latinsky nazývá stratum corneum. To má za následek větší citlivost a menší odolnost dětské pokožky vůči látkám působícím zvenčí. V podstatě by se dalo říci, že novorozenecká pokožka není zcela vyvinutá a připravená vypořádat se s patogeny a bakteriemi v takové míře jako pokožka u dospělých. Tomu navíc nepříznivě nahrává ještě nedovyvinutý imunitní systém a neúplně funkční ochranný hydrolipidický film, který zatím neobsahuje dostatečné množství lipidů, protože ani mazové žlázky zatím nepracují tak, jak mají.

Dětská pokožka, která je jen z jedné pětiny tak silná jako pokožka dospělých, proto mnohem hůře snáší změny teplot a je náchylnější k podráždění a dehydrataci. Z toho vyplývá, jak důležité je pro zdraví i komfort našich miminek o pokožku pečovat a dodržovat každodenní hygienu.

3

Koupání a denní péče o pokožku miminek

Ještě nedávno bylo doporučováno každodenní koupání a koupele neobsahující žádné přísady. Dnes je tomu ale úplně jinak. Časté omývání pokožky kojenců a malých dětí vodou totiž může způsobovat její nepříjemné vysušení. Pediatři se proto shodují na tom, že novorozencům a kojencům, kteří se ještě neplazí, bohatě postačí dopřávat očistnou koupel pouze každý druhý den. Koupel by zároveň neměla trvat déle než 10 minut a mělo by být při ní používáno pouze šetrných mycích emulzí, které respektují přirozené pH pokožky, jako například Topicrem My 1st mycí gel 2v1.

Pro denní hygienu zadečku, krku nebo tvářiček pak můžete použít vlhčené hygienické ubrousky nebo navlhčené žínky. Nezapomeňte ale, že tělíčko vašeho miminka po otření vlhkou žínkou vyžaduje stejně jako po celkové koupeli ošetřit hydratačním krémem. Ten by měl ale nejen zvláčňovat, ale také podporovat přirozené funkce dětské kůže. Vhodným pomocníkem pro každodenní péči o tělo i obličej vašeho miminka se můžete stát například Topicrem My 1st ultra-hydratační mléko bez alergizujících složek.

Jak vyhrát boj s opruzeninami? Používat dětský pudr nestačí

Opruzeniny představují nemilý problém, který se bohužel nevyhne prakticky žádnému dítěti, ať už se snažíme sebevíc. K tvorbě opruzenin totiž přispívá hned několik faktorů, které lze bez pořádné výbavy jen obtížně zvládnout. O jaké výbavě je řeč? Mnohé jistě napadne sypký dětský pudr. Ten ale ovšem již při vzniklých opruzeninách nestačí. Podrážděnou a začervenalou pokožku je potřeba zklidnit a zahojit pomocí přípravků, které obsahují kombinaci látek přispívajících k obnově kůže. Takovým produktem je i Topicrem CICA obnovující krém, který má zároveň antibakteriální účinky.

1

Jak je ale všeobecně známo, nejlepším lékem je prevence. Abyste tedy vzniku opruzenin u svého drobečka předešli, snažte se udržovat jeho citlivé partie co nejvíce v suchu. Po koupeli všechny záhyby tělíčka pečlivě osušte, plenky pravidelně a včas měňte a zvolte u plenek správnou velikost, která bude děťátku dobře sedět.

Jak a podle čeho dětskou pečující kosmetiku vybírat?

Odlišnostem dětské pokožky je také potřeba přizpůsobit výběr pečující kosmetiky. Tu kvalitní poznáte podle toho, že obsahuje minimum alergenů, konzervantů a barviv. Dobrým vodítkem při nákupu je i testování dermatologickou a pediatrickou kontrolou, nebo případně i oftalmologickou a gynekologickou. Všechny instituce, které tyto testy provádí, totiž ručí za to, že produkt na kůži nevyvolává žádné nežádoucí reakce a v podstatě splňuje vše, co slibuje.

Snip20200311_36