Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Proč je dětská pokožka tak křehká?

Jemná, hebká a přirozeně voňavá – pokožka vašeho miminka v sobě nese něhu a čistotu. Věděli jste ale, že je zároveň mnohem křehčí než pokožka dospělého?

Protože se teprve vyvíjí, zaslouží si zvláštní pozornost a péči šitou na míru. Po narození ještě pokožka novorozence nemá všechny potřebné „zbraně“, aby se účinně bránila vnějším vlivům. Její ochranná bariéra je slabá, struktura jemná a mikrobiom se teprve vytváří – to vše způsobuje, že je dětská pokožka náchylná k dehydrataci, podráždění i zarudnutí.

V tomto článku se dozvíte, čím se dětská pokožka liší od té dospělé a co všechno může její stav ovlivnit.

Čím se liší dětská pokožka od pokožky dospělých?

Stejně jako u dospělých se i u dětí pokožka skládá ze tří vrstev: pokožka (epidermis), škára a podkožní vazivo. V čem je tedy jiná? V několika zásadních ohledech, které ji činí křehčí a citlivější.

Tenká jako papír

Pokožka novorozenců je přibližně o 30 % tenčí než u dospělých a tvoří ji menší buňky. Ochranná bariéra je tedy mnohem slabší, a pokožka je tak zranitelnější.

Pokožka miminek je ještě nedokonale vyvinutá

U kojenců není kožní systém zcela vyvinutý:

  • Mazové žlázy produkují jen minimum lipidů, takže je pokožka hůře chráněná a náchylnější k vysušení.
  • Hydrolipidický film, který u dospělých zajišťuje přirozenou hydrataci a ochranu, u miminek chybí.
  • Potní žlázy ještě nefungují naplno, proto pokožka nedokáže účinně regulovat tělesnou teplotu.
  • Produkce melaninu je výrazně nižší, což zvyšuje citlivost na UV záření.
  • Kožní imunitní systém je sice funkční, ale zatím nezralý – imunitní buňky se teprve „učí“, jak správně reagovat.

Zkrátka – dětská pokožka je z hlediska ochrany velmi zranitelná.

Prostředí a vlivy, které formují dětskou pokožku

Protože se pokožka miminka teprve vyvíjí, velký vliv na ni mají různé externí faktory.

Způsob porodu

Kožní mikrobiom – soubor mikroorganismů (bakterie, kvasinky, ...) – hraje klíčovou roli v celkovém zdraví i v kondici pokožky. Před narozením je pokožka sterilní. K osídlení pokožky mikroorganismy dochází až při porodu, a to různě v závislosti na způsobu porodu – jinak u přirozeného porodu, jinak u císařského řezu.

Po narození se pokožka musí vyrovnat s novým prostředím – suchým, proměnlivým, plným nečistot, textilií, kosmetiky i změn teplot.

Nošení plenek

Dlouhodobé nošení plenek vytváří vlhké, uzavřené prostředí, které oslabuje kožní bariéru a podporuje podráždění, opruzeniny i infekce.

Miminka jsou navíc prakticky neustále v pohybu, často kopou nožičkami. Díky tomu dochází k tření plenky o pokožku, což dále zvyšuje riziko zarudnutí a podráždění.

Podobně může k podráždění přispívat i oblečení – syntetické materiály brání pokožce dýchat a podporují pocení. Ideální jsou přírodní látky jako bavlna a volné střihy, které neškrtí ani netlačí ve záhybech pokožky. Miniaturní džíny jsou možná slušivé, ale miminko tlačí v pase a pod kolínky, navíc omezují v pohybu.

Výživa novorozence

Mateřské mléko obsahuje protilátky a protizánětlivé látky, které pomáhají chránit pokožku. Studie ukazují, že kojené děti mají méně podrážděnou pokožku. Pokud je kojení možné, mateřské mléko by vždy mělo být první volbou ve výživě miminka.

U umělé výživy může dojít k reakcím, zejména při alergii na bílkovinu kravského mléka – projevuje se zarudnutím, suchými ložisky, atopickým ekzémem. Častým příznakem jsou také průjmy a krev ve stolici.

Po zahájení příkrmů se mohou objevit kožní reakce, např.:

  • Kopřivka či zarudnutí kolem úst (zejména po alergenních potravinách – vejce, arašídy, exotické ovoce...).
  • Zhoršení již přítomného ekzému.
  • Kontaktní dermatitida na pusince – často po kyselých potravinách (rajčata, citrusy).

Když zavádíte do stravy miminka nové potraviny, sledujte pečlivě stav jeho pokožky, ať včas odhalíte případnou alergii.

Hygienické produkty

Příliš časté koupání nebo agresivní produkty (parfemované mýdlo, alkohol, konzervanty) mohou jemnou pokožku narušit. I vlhčené ubrousky mohou obsahovat látky, které způsobují podráždění. Každodenní koupání není nutné – pokožka pak bývá sušší.



Dětská pokožka je výjimečně jemná, ale zároveň velmi zranitelná. Ještě si nevytvořila všechny přirozené obranné mechanismy, o to víc je citlivá na vnější vlivy. Proto je důležité porozumět jejím specifikům a přistupovat k péči o ni s citem a jemností

V dalším článku se podíváme na to, jak o dětskou pokožku správně pečovat a na co se zaměřit při výběru kosmetiky.