Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Alergie na pyl: Kožní projevy

Jaro je pro mnohé důvodem k radosti. S ním však nastává také období sílící pylové sezóny a projevů alergií. Ty se projevují nejen rýmou, dušností či zánětem spojivek, ale také na kůži. Jak a co s tím?

2_2

Co je alergie

Zjednodušeně řečeno lze alergii popsat jako přehnanou reakci imunitního systému na kontakt různými látkami. Organismus se s látkami může potkat několika způsoby - snědením (pak obvykle mluvíme o potravinových alergiích a intolerancích), vdechnutím či dotekem. Nemusí však vždy nutně znamenat, že tělo reaguje na alergen jen v místě kontaktu. Proto mnohé dlouho ani nenapadne, že se jim objevují vyrážky nebo se zhoršuje atopický ekzém právě v souvislost s alergickou reakcí.

Kožní projevy alergií

S alergiemi kráčí ruku v ruce především atopický ekzém, kopřivka, zarudnutí, zvýšená citlivost a podráždění pokožky, ale také nadměrná suchost. Zpočátku se může alergie projevovat jen mírně. Pakliže ji nijak neléčíte a nesnažíte se zmírnit projevy, může se postupem času zhoršovat stejně jako její symptomy.

4_1

Jak léčit pylovou alergii

V základu platí totéž, co u každé jiné alergie - jděte k lékaři a snažte se zamezit kontaktu s alergenem. V době, kdy je střed nevyhnutelný, užívejte pravidelně antihistaminika předepsaná alergologem. U pylové alergie jde skutečně o nutnost, protože se může postupem času vyvinout až v astma.

Dále přijměte preventivní opatření:

  • Umývejte si častěji ruce a nikdy si nesahejte na obličej (zvláště v oblasti sliznic), pokud ruce nejprve nezbavíte nečistot.
  • Striktně separujte domácí a venkovní oblečení. Po příchodu domů se hned převlečte a použité prádlo dejte vyprat.
  • Sprchujte se před spaním, abyste si nezanesli pyly do lůžka a ve spánku je nevdechovali. Nezapomínejte si aspoň vodou spláchnout také vlasy, kde mohou pyly ulpívat.
  • Častěji uklízejte. Vysávejte aspoň obden, častěji měňte lůžkoviny, každý den utírejte prach.
  • Méně větrejte a používejte čističku vzduchu.

3_1

Jak léčit kožní projevy pylové alergie

Snažte se nevystavovat pokožku dalšímu podráždění. Proto se oblékejte jen do jemných přírodních materiálů. Nezapomínejte také hydratovat a posilovat kožní bariéru. S tím vám pomůže například naše řada Topicrem AD na ekzematickou pokožku. Hojení podpoříte Topicrem CICA Obnovujícím krémem, který funguje jako tekutá náplast, ranky dezinfikuje, zklidňuje pokožku, zmírňuje svědění a urychluje hojení.

 Na péči o pokožku nezapomínejte ani při sprchování. Sprchujte se vlažnější vodou, protože horká by vám mohla ještě víc uškodit. Zároveň dobu mytí zkraťte na naprosté minimum a používejte pouze šetrné přípravky. Tip.: Topicrem AD Ultra výživný mycí gel.