Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Co pomáhá na atopický ekzém u dospělých? Zásadní je péče o pokožku

Mnoho lidí se domnívá, že atopická dermatitida, jak se v odborných kruzích atopickému ekzému říká, je kožním onemocněním, které se týká pouze dětí. To je ale mýtus. Podle statistik se atopický ekzém vzniklý v dětství přenáší do dospělosti až ve 30 % všech případů, a někdy se dokonce u dospělých jedinců objeví zcela znenadání, bez předchozích kožních projevů. Jak je to vůbec možné? A jak zmírnit dopad této nepříjemné kožní choroby?

Co je atopická dermatitida a jak ji poznat?

Atopie je zánětlivé chronické onemocnění kůže, které se objevuje jak u dětí, tak dospělých. A i když jsou v akutním stádiu projevy opravdu ošklivé na pohled, není atopický ekzém nakažlivý. Vzniká totiž na podkladě genetických faktorů, které se týkají lipidové ochranné kožní bariéry. Kvůli tomu je kůže osob s tímto ekzémem velice citlivá k běžným vnitřním a vnějším vlivům, jako jsou prachové částice, různé alergeny nebo bakterie, a není schopna přiměřené reakce.

45

Atopický ekzém se v dospělosti nejčastěji objevuje po předchozí zkušenosti z dětství. Méně často propuká v dospělém věku úplně poprvé. Vyvolávající faktory v takovém případě mohou být různé, od stresu přes špatné životní prostředí až po nezdravý životní styl. Zároveň to jsou ale faktory, které průběh onemocnění zhoršují. A jak se atopický ekzém projevuje? Charakteristický je pro něj červená svědivá vyrážka, která bývá většinou na loktech, rukou, v podkolenních jamkách, na očních víčkách a krku. Důsledkem toho je hrubá, extrémně suchá, odlupující se nebo praskající pokožka, jež pro jedince představuje nejen zdravotní, ale také estetický problém narušující sebevědomí.

Odlišit atopický ekzém od jiných onemocnění je zásadní pro prevenci a léčbu

Pro prevenci a léčbu atopického ekzému je zásadní odlišit jej od projevů jiných ekzematických onemocnění, zejména pak kontaktní alergie. Jak atopii poznat u malých dětí, jsme vám popisovali v jednom z posledních článků. U dospělých je postup stejný, možná dokonce o něco jednodušší. Pokud se totiž první projevy tohoto onemocnění již objevily v dětství, je dost pravděpodobné, že svědivá vyrážka v dospělosti bude právě příznakem znovu vzplanutí atopického ekzému. Pokud se u vás objevila vyrážka poprvé, vždy je nejlepší navštívit lékaře, který diagnózu potvrdí.

Pozor na provokační faktory

Jelikož atopická dermatitida vzniká na základě souhry genetiky, imunitního systému a biochemických mechanismů, je nastavení vhodné léčby ekzému poměrně složité. A to nemluvě o celé řadě spouštěcích faktorů, které mohou v okamžiku latentní fázi ekzému proměnit v akutní. Mezi spouštěče patří dráždivá a nešetrná kosmetika, stres, nevhodná strava, znečistěné ovzduší, oblečení atd. Pokud tedy víte o tom, že atopií trpíte, je potřeba všechny tyto vlivy sledovat a všímat si toho, co váš ekzém zhoršuje a následně se daným věcem vyhnout.

3 základní pravidla pro atopiky

  1. Péče o pokožku je základ – suchou, hrubou a citlivou atopickou pokožku se doporučuje neustále promazávat a udržovat vláčnou. K tomu slouží tzv. emoliencia neboli promazávací tělové krémy, které by měly být bez parfemace. Mezi ně se řadí zvláčňující balzám Topicrem, který byl přesně vyvinut pro atopickou pokožku a obnovu jejího hydrolipidového filmu. Díky tomu poskytuje úlevu od úporného svědění a okamžitě zanechává pokožku intenzivně hydratovanou.47
  2. Běžná mýdla jsou nevhodná – veškeré šampony a mýdla, které používáte, nahraďte mycími gely speciálně určenými pro atopiky. Časté mytí nešetrnými mýdly totiž pokožku ještě více vysušuje. Pro sprchování a koupání je například vhodný AD ultra výživný mycí gel Topicrem bez parfemace, mýdel, barviv a parabenů. Ideální je jak pro novorozence a děti, tak právě dospělé. Ostatně kompletně celá řada AD je určena pro péči o pokožku s atopickým ekzémem.46
  3. Volba oblečení je důležitá – předcházet vzplanutí a novému rozpuku nemoci je vždy nejlepším řešením. Přemýšlet byste proto měli také nad volbou svého oblečení, které by mělo být dostatečně volné a prodyšné. Umělé materiály je lepší nahradit přírodními, které méně zatěžují pokožku.

Snip20200311_36