Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Víte, jak poznat atopický ekzém u dětí a jak proti němu bojovat?

Atopický ekzém u dětí je nepříjemným onemocněním, kterého se obává mnoho rodičů. A to oprávněně. Atopický ekzém neboli atopická dermatitida se totiž objevuje u každého pátého až desátého dítěte a pravděpodobnost vzniku se ještě zvyšuje, pokud jeden z rodičů sám tímto ekzémem trpí nebo má jiné alergologické onemocnění. Na kůži malých miminek, batolat a předškoláčků se však může objevit i zcela nečekaně. Co tedy dělat a jak poznat atopický ekzém u kojenců? V následujícím článku vám dáme několik tipů, jak svému dítěti ulevit a zbavit ho úporného svědění.

Fotky na blog (1)_3

Příčiny a projevy atopického ekzému

Atopický ekzém je poměrně časté zánětlivé onemocnění kůže, které se projevuje v atakách. Objevit se může v jakémkoliv věku, avšak nejčastěji jím trpí právě děti. Dětská pokožka je totiž mnohem tenčí než kůže dospělých, a tudíž je i více citlivá na alergeny volně přítomné v okolním prostředí. Nutno ale podotknout, že jedním z klíčových faktorů podmiňujících vznik atopického ekzému je genetika. Mezi další faktory, které toto kožní onemocnění podporují, patří například znečištěné ovzduší, dráždivá a nešetrná kosmetika, syntetické materiály, stres, dehydratace nebo UV záření.

Projevy atopického ekzému se mohou u každého dítěte trochu lišit. Zpravidla se ale jedná o suchou, svědivou a zarudlou pokožku, která v různém rozsahu mapovitě pokrývá tělíčko dítěte. Zajímavé je, že u kojenců nejčastěji výsev zasahuje vlasovou pokožku a oblast tvářiček, čela a stehen. U starších dětí se pak atopická svědivá a šupinkatá kůže objevuje v tělních záhybech jako jsou například lokty nebo zákolenní jamky. Výjimečný není ani výsev na rukou nebo krku.

Co dělat, když se ekzém objeví?

Největší problém činí úporný pocit svědění, který nenechá děti spát a který se poškrábáním ještě více prohlubuje. Jakmile se tedy vyrážka objeví, je třeba ji co nejdříve řešit. Děti se obvykle i přes veškeré napomínání nevydrží nepoškrábat, čímž si svrchní vrstvu kůže ještě více narušují a hrozí riziko zanesení infekce. Nemluvě o tom, že kojence a batolata svědící a dehydratovaná kůže výrazně vyčerpává. Vaše první kroky by proto měly vést ke zkušenému dermatologovi, který navrhne adekvátní léčbu odpovídající závažnosti atopického ekzému.

Bohužel má ale atopický ekzém tendenci přetrvávat, vracet se nebo se vléci až do dospělosti. Důležité je proto dítěti s atopickým ekzémem věnovat zvýšenou péči zahrnující nejen pravidelné opečovávání pokožky, ale i vytvoření harmonického prostředí.

2

 4 základní pravidla pro rodiče dětí s atopickým ekzémem

Abyste prodloužili dobu, kdy kůže vašeho miminka nebo školáčka nesvědí, nebo jste průběh svědivé ataky co nejvíce urychlili, je důležité dlouhodobě dodržovat několik opatření.

  1. Kůže zasažená atopickým ekzémem je extrémně citlivá a vysušená, je proto potřeba ji promazávat zvláčňujícími přípravky 1–2× denně. Veškerá používaná kosmetika by měla být speciálně určena na atopickou, svědivou a podrážděnou pokožku a neměla by obsahovat parabeny a parfemaci, Ze sortimentu Topicrem je navržena pro atopickou pokožku řada AD, která prošla nejen dermatologickou, ale i pediatrickou kontrolou. Neparfémované složení zvláčňujících balzámů a mycích gelů této řady dětskou i dospělou atopickou pokožku intenzivně vyživuje a napomáhá obnovovat její hydrolipidový film.3_1
  2. Oblékejte děti do materiálů z nebělené bavlny. Vyvarujte se těsným střihům, hrubým tkaninám a vlně, která může zvyšovat tendenci se poškrábat.
  3. Dobu koupání dítěte zkraťte na minimum a používejte při něm pouze mycí přípravky pro atopiky. Z řady AD pro péči o atopickou pokožku doporučujeme Topicrem AD ultra výživný mycí gel obsahující olejovou složku. Bezprostředně po koupeli ve vlažné vodě je také důležité tělíčko dítěte hydratovat zvláčňujícím krémem.
  4. S nástupem zimního období se může atopie vašeho dítěte zhoršovat. Problémem je suchý, mrazivý vzduch a nadbytečné oblékání na procházky, které může způsobit zpocení dítěte. Vlivem nízké teploty navíc už tak suchá pokožka praská a šupinkatí. Je proto nutné navýšit počet mazání a zvolit krémy hutnější. Pozor je potřeba dát i na to, že děti mají v mrazu sklon olizovat si rty, takže i ty je nutné pravidelně zvláčňovat.

Snip20200311_36