Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Co se děje s pokožkou na slunci

Už určitě víte, jak fungují krémy s SPF faktorem. Ale co se děje s pokožkou, pokud krém nenanesete?

Copy of Fotky na blog

UV paprsky: Jak se liší UVA a UVB záření

Ze Slunce na nás dopadají tři typy ultrafialových paprsků, UVA, UVB a UVC. Poslední jmenované však za normálních okolností blokuje ozonová vrstva. Lidská kůže se tak obvykle musí potýkat s UVA a UVB.

 10

Ultrafialové A představuje asi 95 % dopadajícího záření. Je silnější, snadno proniká skrze mraky, sklo, oblečení a jelikož má delší vlnovou délku než UVB, dostává se skrze povrchovou vrstvu epidermis hlouběji k dermis, kde dokáže podnítit chemické změny na úrovni buněčné DNA, tvorbu volných radikálů, zánětlivé procesy a následně předčasné stárnutí, alergické reakce, hyperpigmentaci či vznik rakoviny kůže.

Ultrafialové záření B proniká pouze na úroveň epidermis čili svrchní kožní vrstvu. Kratší vlnová délka mu neumožňuje pronikat přes překážky v podobě oblačnosti, nelze však říct, že by šlo o bezpečné záření, právě naopak. V důsledku jeho působení se pokožka zbarvuje, spaluje a může pokládat základní kameny pro rakovinu kůže.

Průběh opalování a reakce pokožky

Jakmile pokožku vystavíte slunci, začne se bránit tvorbou melaninu, kožního pigmentu, jímž se snaží chránit spodní vrstvy před poškozením slunečním zářením. Po 5 až 40 minutách, dle konkrétního fototypu, už však přirozená obranyschopnost pokožky přestává být dostatečná a začne docházet k poškození kůže. Rozkládá se elastin a kolagen, pokožka se vysušuje, začnou se tvořit vyrážky, pigmentové skvrny, vrásky, při popálení zarudnutí, pokožka se stává citlivější až bolestivou, vznikají puchýře.

11

Jak se chránit

Zdravé opalování neexistuje. Proto se nevystavujte slunci bez ochranné kosmetiky obsahující SPF ve výši adekvátní vašemu fototypu. Mezi 11. a 15. hodinou na přímé slunce ideálně vůbec nechoďte. Zároveň se snažte vždy zakrýt co největší plochu těla. Pokud užíváte léky, nezapomeňte se v příbalovém letáku ujistit, zda nezvyšují citlivost vaší kůže na slunce. Tu kromě konvenčních léčiv mohou způsobovat také některé bylinky, peelingy či kosmetická séra.

12