Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Jak poznat svůj typ pleti? Udělejte si domácí test

Je Vaše pleť normální, suchá nebo mastná? A jak poznáte, zda je Vaše pleť smíšená? Každý typ pleti má určité vlastnosti, podle kterých poznáte bezpečně poznáte ten svůj. A právě o tom bude dnešní článek.

Proč je důležité znát svůj typ pleti?

Typ pleti z velké míry ovlivňuje genetika. Přesto se však v průběhu života může měnit na základě působení vnitřních a vnějších faktorů. Kvalita pleti se například odvíjí podle hydratace, hormonů, věku, počasí a roční doby. V zimě pleť mnohdy více tíhne k vysušování a v letních měsících naopak k mastnější T-zóně. Každý kosmetický výrobek se navíc hodí pro jiný typ pleti. Proto pokud chcete o svou pleť správně pečovat, bez určení aktuálního typu se neobejdete.

60

Domácí test pro určení typu pleti

Existují 4 základní typy pleti: normální, suchá, mastná a smíšená pleť. Setkat se ale také můžete s několika specifickými typy, mezi něž patří: pleť zralá, problematická, citlivá nebo atopická. Typ pleti vám může pomoci určit kosmetička či dermatolog. Avšak udělat si jasno v tom, jakou máte pleť není zas tak složité. Každý typ pleti totiž vykazuje určité známky, podle nichž i bez odborných znalostí můžete svůj typ pleti poznat. Kromě toho existuje i jednoduchá domácí zkouška pro určení stavu pleti. Jaká? Pojďme se na ni podívat.

  • Ráno po probuzení si opláchněte obličej čistou vodou. Tvář by samozřejmě měla být z předešlého dne odlíčená.
  • Obličej si opatrně osušte ručníkem a nenanášejte žádný krém, sérum ani tonikum. Do dalšího kroku počkejte minimálně 30 minut, než se začne pleť přirozeně projevovat a vytvářet maz.
  • Po uplynutí této doby stav pleti zhodnoťte v zrcadle, nejlépe na denním světle. Pokud cítíte pnutí nebo svědění pokožky, máte pleť suchou. V případě, že se začíná objevovat mírný lesk na čele, bradě a nosu neboli T-zóně jedná se o pleť smíšenou. Jestliže je pleť lesklá jak v T-zóně, tak na tvářích, jde o mastný typ. Normální typ pleti nevykazuje žádné výraznější změny.
  • Pro otestování typu pleti můžete využít také obyčejný papírový kapesník. Ten by měl být ale co nejtenčí. Stačí ho rozdělit na čtyři malé kousky a přitlačit je na čelo, nos, tvař a bradu. Výsledek testu záleží na tom, zda se na kapesníčku objeví mastné stopy.

To je úplně nejjednodušší způsob, jak poznat svůj typ pleti, pokud máte pochybnosti. Někdy ale zkoušku není vůbec potřeba provádět, protože je typ pleti zřejmý na první pohled. Stačí se pozorně podívat do zrcadla a hledat v nich charakteristické známky pro jednotlivé typy pleti.

Normální pleť

Eudermická pleť, jak se jinak normální pleti říká, je hladká, celistvá, bez černých teček a zvětšených pórů. Na teplotní změny reaguje přiměřeně a produkuje jen přirozené množství mazu. To ale neznamená, že byste o ni neměla pečovat. Normální pleť stejně jako jakákoliv jiná stárne, a tudíž se na ní mohou začít objevovat vrásky. Pokud tomu chcete předejít volte výrobky pro normální typ pleti s mírně hydratačním účinkem, nebo v případě prvních vrásek produkty proti vráskám.

Suchá pleť

Problém suché pleti spočívá v nedostatečné tvorbě mazu. Kvůli tomu se na ní mohou tvořit šupinky odlupující se kůže. Pleť také může být citlivá na výkyvy teplot nebo dokonce může působit pocity pnutí a svědění. A ačkoliv drobnou výhodu představuje to, že suchá pleť netrpí tolik na akné, její majitelky jistě nepotěší vyšší sklon k vráskám a citlivosti. Narušený ochranný lipidový film totiž může vést k atopii. Proto pokud máte suchou pleť, určitě vyhledávejte produkty na suchou a citlivou pokožku.

59

Smíšená pleť

Smíšené pleti se také někdy přezdívá kombinovaná. Poznáte ji podle mastné středové části obličeje tzv. T-zóny, kde se mohou mimo jiné objevovat rozšířené póry, akné a další nedokonalosti. Na tvářích je pak pleť suchá či normální. I tento typ pleti si žádá zvláštní péči v podobě používání produktů na kombinovanou pleť.

30

Mastná pleť

Mastná pleť se projevuje zvýšenou tvorbou mazu. Proto se více leskne a vypadá mastně. Objevovat se na ní mohou černé tečky, rozšířené póry a pupínky. Tento typ pleti bývá někdy označován také jako problematická nebo aknózní pleť.

Snip20200311_36