Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Jak se starat o pokožku v těhotenství a předejít vzniku strií?

Těhotenství se na těle ženy podepisuje různými způsoby. Jedním z nich jsou právě strie, které u mnoho nastávajících maminek vyvolávají obavy o svůj vzhled. Pravdou bohužel je, že se s nimi v průběhu těhotenství setká v menší či větší míře každá žena, neboť hormonální i tělesné změny k těhotenství zkrátka patří. Strie jsou však mnohdy chápány jako nutné riziko, které žena musí podstoupit. Rozhodně tomu tak ale není a strie nemusí být trvalé, jestliže je pokožce v těhotenství věnována správná péče.

Snip20200528_90

Co jsou strie zač a jak vznikají?

Protože ženské tělo v těhotenství podstupuje různé změny, bývá pokožka velice namáhaná. Přirozenou schopností lidské kůže je pružnost a pevnost, díky vysokému obsahu kolagenních a elastických vláken. Vlákna však často nezvládají odolávat rychlé změně objemu těla, a tak praskají a na kůži se začínají objevovat bílé drobné prasklinky podobné jizvičkám. Na dotek světlé linky mohou být vystouplé nebo naopak propadlé stejně právě jako jizvy. Někdy se lze dokonce setkat se striemi mírně zabarvenými dočervena, což způsobují prosvítající cévy. Naštěstí se však nejedná o nic závažného. Strie jsou totiž přirozenou odpovědí pokožky na nadměrnou zátěž. Svou přítomností ale umí pěkně potrápit a mnohdy i pošramotit sebevědomí.

Strie se nejčastěji tvoří v oblastech, které v těhotenství razantně mění svoji šířku, tedy na bříšku, zadečku, bocích a prsou. Málokdo ale ví, že strie mohou vznikat i v souvislosti s jinými faktory například v důsledku hormonálních změn nebo náhlého úbytku tělesné hmotnosti – obvykle po porodu, kdy se ženy snaží dostat své tělo opět do formy. Žádné náhlé změny pro naši kůži zkrátka nejsou ideální, neboť se kožní buňky nestačí regenerovat. Funkci pokožky je proto potřeba co nejvíce podpořit.

Jak vzniku strií předejít?

Úplně to základní, co můžete pro svoji pokožku udělat, abyste předešli vzniku strií, je neustále ji hydratovat. A to jak zevně, tak zevnitř. Zvýšená potřeba vody je v těhotenství naprosto normální a vy byste se tomu neměli bránit. Zevně je pak dobré rizikové partie již od počátku těhotenství promazávat zvláčňujícími krémy, které zmírní napínání pokožky. Vhodné je například Ultra-hydratační tělové mléko Topicrem, které můžete bez obav aplikovat na těhotenské bříško a jiné citlivé partie až dvakrát denně. Jeho lehká a nemastná textura se okamžitě vstřebává a poskytuje dlouhotrvající hydrataci.

Snip20200528_91

Kůži také mohou velice prospět jemné masáže nebo sprchování ve střídavě teplé a studené vodě. Další možností je kůži posílit cíleným cvičením. S posilováním břišních svalů je však potřeba začít již před těhotenstvím. Během gravidity, obzvlášť od druhého trimestru, není posilování břišních svalů doporučováno.

Co dělat, když se již strie vytvořily?

Pokud už se strie vytvořily, není třeba si zoufat. I v takovém případě lze jejich viditelnost zmírnit. Nejlepší však je zasáhnout hned zčerstva. Strie mají sice tendenci postupem času mizet, avšak také vazivovatět a ztrácet svoji pružnost. U již vzniklých strií je tedy potřeba trochu více péče. Kromě vyváženého jídelníčku, pravidelného pohybu, masáží prokrvujících kůži a sprchování vodou o střídavých teplotách, je třeba vyměnit klasický tělový krém za takový, který bude podporovat obnovu kožních buněk. Schopnost obnovovat podrážděnou nebo porušenou kůži má Obnovující krém CICA, obsahující řadu účinných látek. Mimo strie ho můžete využít například i na jizvu po císařském řezu, drobná poranění nebo na opruzeniny miminka.

Snip20200311_36