Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Omlazovací procedury: Kdy na ně jít a jak se připravit?

Procedury, které vaši pleť omladí, rozjasní a zpevní se těší velké oblibě. Zvažujete některouMUDr. Lucie Rajská, Ph.D také vy? Pak vám prozradíme, jak probíhá příprava na ně, nač byste si měli dát pozor a jak o pokožku pečovat po zákroku. Na zásadní otázky odpovídá dermatoložka a primářka pražské Kliniky preventivní dermatologie MUDr. Lucie Rajská, Ph.D.

Možnosti omlazení pokožky

V otázce omlazení pokožky máte dvě základní možnosti - poskytnout pokožce okamžitou první pomoc v podobě domácí péče, nebo se vydat na specializovanou kliniku na omlazovací zákrok.

Okamžité omlazení pokožky v domácích podmínkách

Pokud toužíte po šťavnaté projasněné pleti, dodejte jí patřičnou výživu a hydrataci. Nejprve se tedy zaměřte na pitný režim a doplňte tekutiny. Následně pleť šetrně očistěte přípravkem, jenž pokožku nevysuší. Ideálně použijte hydratační  mycí gel nebo čistící mléko. V druhém kroku naneste intenzivně hydratační pleťovou masku. Volte takovou, která pleť zároveň rozjasní, vypne a neucpává póry jako například naši Hydra+ Hydratační rozjasňující masku. Po masce aplikujte hloubkově hydratační sérum vhodné také pro boj proti vráskám. Na závěr naneste oblíbený krém. 

1

Kdy začít s omlazovacími procedurami

Druhou možností omlazení pokožky je speciální procedura na klinice estetické medicíny. Kdy se na takový zákrok vydat? Je nějaké moc brzy nebo moc pozdě? MUDr. Lucie Rajská, Ph.D. říká: „Řekla bych, že neexistuje jednoznačná hranice, od které bychom měli nebo museli podstupovat jakékoli omlazovací zákroky k udržení našeho mládí. Ty potřeby jsou

individuální a každý to navíc cítí jinak. Významnou roli rozhodně hraje i genetika. Někdo má to štěstí, že jeho pleť vypadá stále mladě s minimálními projevy stárnutí, a tak estetického lékaře poprvé vyhledá až dávno po čtyřicítce. Pokud vůbec. Oproti tomu některé ženy tuto potřebu mají již po 20. roce života. 

Pokud se rozhodnete docházet na omlazující procedury častěji, doporučuji uvážlivě zvolit svého ošetřujícího lékaře. Jeho prioritou by měla být vaše spokojenost a ošetření natolik dokonalé, aby byla zachovaná vaše individualita a přirozenost, zároveň zpomalen proces stárnutí. Pokud se svým lékařem povedete společný dialog a společně se shodnete na metodě a očekávaném výsledku ošetření, nemělo by v takovém případě mít ani pravidelné ošetření negativní dopad na vaši osobu, a to ani po mnoha letech.“

Typy omlazovacích procedur

V současnosti nabízí kliniky estetické dermatologie pestrou nabídku estetických zákroků vedoucích k omlazení pleti klientů. Lze podstoupit neinvazivní procedury, při nichž se pleť ošetřuje pouze povrchově bez použití jehel či skalpelu, ale také invazivní chirurgické zákroky s výraznějším účinkem.

Mezi nejoblíbenější neinvazivní procedury se řadí chemický peeling, jenž vede k projasnění a omlazení pokožky, zjemnění vrásek, jizev i rozšířených pórů. Chemický peeling přispívá rovněž k redukci pigmentových skvrn. Při proceduře se používají různé typy kyselin dle konkrétního problému za účelem narušení svrchní vrstvy kůže a podpory jejího obnovení. Podobné účinky má také laserový peeling. Po něm je pleť jemnější, vypnutější. 

Neinvazivní omlazení pleti umožňuje i ošetření pomocí radiofrekvence, která funguje na principu vysílání elektromagnetických vln. Jejich aplikací se podporuje tvorba jak elastinu, tak kolagenu, zpevnění pokožky, stažení pórů, vyhlazení jemných vrásek a navíc působí protizánětlivě.

K nejznámějším invazivním omlazovacím procedurám patří aplikace botulotoxinu. Pomocí injekční aplikace netoxického množství botulotoxinu se přeruší spojení mezi svalem a nervem, čímž se sval uvolní a předchází se tak vzniku hlubokých vrásek, jemné se vyhladí. K výplním se často využívá rovněž kyselina hyaluronová, látka tělu vlastní, jež dokáže vyplnit kontury, zjemnit vrásky i jizvy a navíc hloubkově hydratuje pleť. Kyselina hyaluronová se, stejně jako botulotoxin, aplikuje pomocí injekcí. Kyselina hyaluronová se využívá i při mezoterapii čili jehličkování. Kromě kyseliny se touto metodou vpravuje do pokožky koktejl vitaminů a aminokyselin namíchaný dle vašich požadavků na výsledek.

Rostoucí popularitě se těší taktéž plazmaterapie čili omlazení za pomoci vlastní krevní plazmy obohacené o krevní destičky. Aplikace plazmy podporuje tvorbu kolagenu a následně vede k regeneraci pleti a jejímu projasnění.

K omlazení vám mohou pomoci formy liftingu. V případě výrazně povadlé pokožky se obvykle doporučuje operativní zákrok známý jako facelifting, kdy se provede řez na okrajových oblastech a chirurgicky vypne pokožku. Méně invazivní formou jsou mezonitě, při nichž se pomocí drobných vpichů zavedou do tkáně nitě, ty tkáň uchytí, vypnou a zpevní. Oproti klasickému liftingu mají mezonitě tu výhodu, že rekonvalescence trvá výrazně kratší dobu.

Ideální období na omlazovací proceduru

Chystáte se některou omlazovací proceduru podstoupit? Pak zvažte kromě svých potřeb také to, kdy se na ni vydáte. Roční období a vaše plány krátce po zákroku mohou totiž hrát zásadní roli. Proč? Paní doktorka Rajská vysvětluje: „Pokud hovoříme o ročním období, pro větší výkony (například aplikaci mezonití), mám osobně raději chladnější měsíce, kdy nižší teploty přejí bezproblémovému a rychlejšímu hojení. Ačkoli třeba mezoterapie ráda provádím i během léta, protože pleti, která je díky sluníčku dehydratovaná a jinak poškozená, dodávají bohatou hydrataci a potřebné látky, které podporují nápravu pleti. 

Oproti tomu laserové ošetření a aplikace chemických peelingů by měly být prováděny zejména v období podzimu a zimy, aby došlo jednak k dobrému zhojení, ale zároveň, abychom zabránili vzniku nežádoucích hyperpigmentací, které mohou díky sluníčku na ošetřené pleti vznikat. Na to je ale dobré myslet i během zimy. Obzvláště v době, kdy lidé v zimních měsících odjíždějí na tropické dovolené nebo na alpské pobyty, kde může být sluneční záření také velmi intenzivní. To je tedy dobré mít na paměti a výkony plánovat až po návratu z dovolené

Pokud se jedná o aplikaci botulotoxinu, mezoterapií či výplní kyselinou hyaluronovou, ty je možné absolvovat celkem kdykoli. Záleží pouze na přání ošetřovaného. V případě ošetření botulotoxinem je ještě dobré brát ohled na cestování letadlem, které by se nemělo až 72 hodin po ošetření absolvovat. Podobně to platí také pro hloubkové ponory.“

Jak se na zákrok připravit

„Z mého pohledu není nezbytné doma provádět jakoukoli přípravu na ošetření. Pro mě, jako

ošetřujícího lékaře, je důležité, aby pacient přišel v dobré náladě a těšil se. Určitě nedoporučuji před výkonem pít kávu, alkohol nebo kouřit. Vše může zhoršovat krvácení a tím i vyšší pravděpodobnost vzniku modřinek. Pokud se však chystáme na větší výkon a pacient má třeba zvýšený sklon k tvorbě modřín, je možné pár dní před návštěvou užívat homeopatika obsahující arniku, která podporuje hojení, snižuje riziko vzniku modřin a otoků a celkově celý proces regenerace urychluje. 

Na další opatření, která by měl pacient po výkonu dodržovat, by měl být informován ošetřujícím lékařem. Opatření se totiž mohou lišit dle typu absolvované procedury. Například po aplikaci botulotoxinu se jedná o několik hodin, kdy se pacient nesmí předklánět, aby nedošlo k migraci aplikované látky do jiných oblastí a nevznikl tak nežádoucí efekt. Dále by se několik dnů neměl vystavovat zvýšené fyzické námaze ani vysokým teplotám (sauna, solárium, aj.), které by očekávaný efekt mohly eliminovat. Podobně to platí také u aplikací výplní ve formě kyseliny hyaluronové. 

Zásadní kontraindikací estetického výkonu je v každém případě těhotenství a období kojení. Nejen, že v takovém případě přechází například botulotoxin do krevního oběhu maminky a látka pak může být toxická pro plod, ale vlivem změněných hladin hormonů může docházet například k nečekaným změnám stran hojení,“ doplňuje primářka.

Jak pečovat o pokožku po zákroku

Invazivní i neinvazivní estetické procedury si žádají určitou rekonvalescenci. U některých jde jen o několik hodin, jiné mohou trvat delší dobu. Hojení však můžete pomoci. MUDr. Rajská, Ph.D. radí: „O tom, jak by měl pacient pečovat o pokožku po zákroku by měl být informován svým ošetřujícím lékařem dle typu výkonu, který absolvoval. Nejčastějším doporučením však bývá používání hojícího krému, který může mírnit modřiny a podporovat hojení. Důležitá je také fotoprotekce, aby nedocházelo ke vzniku nežádoucích hyperpigmentací.“ Proto nezapomínejte svou pokožku chránit krémem s vysokým SPF

Náš tip pro rychlejší hojení: Topicrem CICA Obnovující krém 100 ml

 2

Co je základ pro udržení mladistvého vzhledu

Abyste museli na omlazující zákrok co nejpozději a co nejméně často, je nezbytné o svou pleť dlouhodobě pečovat. Zeptali jsme se MUDr. Rajské, Ph.D., jak ke starostlivosti o pokožku přistupovat, aby se na ní zub času podepisoval co možná nejpomaleji: „Základem, mimo pravidelného ošetření lékařem, je také domácí a dlouhodobá péče o pleť. Dbát bychom měli na pravidelnou hydrataci – vnější, ale i tu vnitřní. Tedy pití dostatečného množství čisté vody nebo neslazených čajů a dalšími způsoby pečovat o svoji pokožku - tzn. nezapomínat na důkladné čištění a odlíčení pleti vždy před ulehnutím ke spánku. Stejně tak je ale důležité čistit pleť vždy ráno po probuzení. Během noci totiž naše pokožka podléhá samočištění a my se navíc i potíme. A přesně tyto nečistoty je ráno potřeba odstranit. 

Na místě je i používání pleťových krémů, které volíme dle individuálních potřeb naší pleti. Důležitým anti-age opatřením je i používání krému SPF 30 nebo 50 na závěr denní rutiny a následně pak během dne, kdy bychom měli ochranu pokožky pravidelně každé 2-3 hodiny obnovit. K tomu účelu můžeme sáhnout po obličejových mlhách, které tuto ochrannou funkci pohodlně splní i bez narušení make-upu. Sluneční záření je totiž společně s kouřením nejdominantnější příčinou stárnoucí pokožky. Kromě toho, že UV záření může za vznik hyperpigmentací, vrásek a snížení elasticity pleti, podílí se významně také na rozvoji kožních nádorů. 

Je dobré také neholdovat příliš alkoholu, jíst pravidelně a zdravě a mít dostatečný a kvalitní spánek. Samozřejmě, v ideálním stavu, bychom se neměli ani stresovat, protože i stres významně přispívá k negativním změnám na naší pleti. A co ještě dělá naši pleť jasnější mladší a svěžejší? Když jsme šťastní a zamilovaní,“ uzavírá paní doktorka s úsměvem.

Snip20200311_36