Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Hojení ran, poraněná pokožka

Hojivé krémy a gely často obsahují různé látky (jako například glycerin a kyselinu hyaluronovou), které napomáhají při hojení pokožky.

Většina přípravků také obsahuje měď a zinek a společně chrání poraněnou pokožku před bakteriemi, které mohou způsobovat v pokožce infekci. V následujícím článku se dozvíte, v jakých fázích probíhá hojení ran, jaké druhy jizev se mohou po zranění objevit a jak léčit nejenom jizvy, ale také jiná zranění.

Samotné hojení ran probíhá obvykle v několika plynule na sebe navazujících a částečně se i překrývajících fázích.

1. Fáze čištění
V této fázi je cílem organizmu odloučit poškozenou a odumřelou tkáň v ráně. Dochází k rozvoji zánětu, pro který je charakteristické zarudnutí, otok a zvýšená teplota poraněného místa.

2. Fáze granulace
V granulační fázi se tvoří nové cévy a ránu vyplňují kolagenní vlákna, která tvoří síť pro buňky epitelu. Když ránu vyplní granulační tkáň, začíná se uzavírat. Povrch rány je velmi citlivý, proto je nutné ránu ošetřovat citlivě, aby nedošlo k poškození tkáně.

3. Epitelizační fáze
Je konečnou fází hojení rány a začíná od okrajů nebo z epitelizačních ostrůvků uvnitř rány. Buňky se pak v podstatě přesouvají po její vlhké spodině, a proto je velmi důležité chránit ránu v této fázi před vysoušením.

Bohužel, některá zranění se těžko hojí a zanechávají po sobě dost nevzhledné jizvy.

I když je snahou chirurga minimalizovat rozsah jizev jemnou operační technikou, může být výsledná jizva nápadná a pacient ji negativně vnímá.

Existují 3 typy problémových jizev

1. Atrofolické jizvy
Většinou bývají křehké, světlé a vyskytují se pod úrovní pokožky. Nejčastěji se vyskytují jako jemné dolíčky po zahojeném akné nebo po planých neštovicích.

2. Hypertrofické jizvy
Tento typ jizev se formuje krátce po zahojení rány. Bývá způsoben nadměrnou produkcí vláken pojivové tkáně. Hypertrofická jizva má tendenci se vyklenou, a proto vyčnívá nad úrovní okolní kůže. Pokud rána nebyla znehybněna, chráněna nebo se infikovala, je velmi pravděpodobně, že se u pacienta tento typ jizev vyskytne.

3. Keloidní jizvy
Keloidní jizvy jsou způsobeny masivní nadprodukcí vláken pojivové tkáně, která pokračuje v růstu přes okraje rány až na zdravou kůži. K rozvoji keloidních jizev je častá genetická predispozice.

Jizvám je však možné předcházet díky přípravkům, které podporují hojení a jsou vhodné jak na malá, tak na velká poranění.

Jedním z nich je i CICA OBNOVUJÍCÍ KRÉM, který byl speciálně vyvinutý pro poraněnou, podrážděnou či popálenou pokožku.

CICA Obnovující krém obsahuje kombinaci mědi, zinku, manganu a kyseliny hyaluronové a podporuje tak obnovu epidermis a snižuje riziko růstu baketrií. Dodává poraněné pokožce intenzivní 24 hodinovou hydrataci, zklidňuje ji a čistí. Má také výrazné antibakteriální a antimykotické účinky.

Snip20180924_129


Nezapomeňte jizvu chránit před slunečními paprsky vhodným opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.

Pro více informací o dalších možnostech léčby jizev a dalších poranění, požádejte svého lékaře.

Snip20200224_12