Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Kombinovaná a mastná pleť

Akné je jedno z nejčastějších kožních onemocněních, které obvykle začíná v pubertě současně s hormonálními změnami. Akné může také přetrvávat do pozdější dospělosti

S tímhle velmi nepopulárním typem onemocnění se setkává nebo setkal snad každý z nás. Jaká je ale problematická pleť, která je náchylná k tvorbě akné? Jaké jsou formy výskytu akné? 
Co spouští tvorbu akné a jak se o problematickou pleť starat? Vše se dozvíte v následujícím článku.

Problematická pleť a akné

Problematická pleť je mastná, leskne se a kůže má sklony k tvorbě komedonů (ucpávání mazových žláz- lidově „černé tečky“) a pupínků, které  vznikají v důsledku zánětu a infekce mazových žláz. Tento problém je způsobený tím, že mazové žlázy vyprodukují více kožního mazu.  
Nejčastěji se akné objevuje v oblasti obličeje, ramenou, krku, hrudníku, zad a má několik forem- od lehkého postižení až po těžké postižení. 

Formy výskytu akné

Akné se  vyskytuje se ve formě:

Černých teček- otevřené komedony, které vznikají v důsledku uzávěru mazové žlázy a tmavé zbarvení vzniká oxidací kožního mazu

Bílých teček – uzavřené komedony, vznikající též uzávěrem mazové žlázy
Pupínků- bývají zanícené, vyvýšené, zarudlé a vyplněné hnisem. Obvykle jsou bolestivé.

Papuly- objevují se jako pevná vyvýšená kůže bez hnisavého obsahu
Pustuly- vznikají, pokud se pupínek s bílou hlavičkou zhorší a zvětší a je zanícený a naplněný hnisem
Uzlíků- oblast akné, které je uložené hluboko v kůži a obvykle se vyskytuje například na zádech a ramenou
Cyst- vznikající v měkké léze akné, která je naplněná hnisem a je uložená hluboko v kůži

Co spouští tvorbu akné?

Genetika
Stejně jako u většiny kožních onemocnění, tak i u vzniku akné hraje velkou roli genetika. Je velmi pravděpodobné, že pokud vaši rodiče trpěli akné, tak se toto kožní onemocnění projeví i u vás. Jsou to právě geny, které určují typ naší pleti a to, zda je pleť náchylnější k zánětu a zda je reaktivnější.

Hormony
Akné je hormonálně podmíněné onemocnění a hormony jsou v tomto případě za vývoj mazových žláz a stimulaci mazu ve žlázách, zodpovědné. Během dospívání se zvyšuje hladina hormonů, která má za následek právě tvorbu akné. Hormony také ovlivňují ženy a muže v různých fázích života a změny hladin hormonů způsobují vznik akné. 

Pobyt na slunci
Pobyt na sluníčku sice pomáhá vylepšit zánětlivé formy akné, ale z dlouhodobého hlediska podporuje vznik komedonů- černých teček, ze kterých později akné vzniká. 

Nevhodná péče o pleť
Akné může být způsobeno nedostatečným čistěním pleti nevhodnými pleťovými čistícími přípravky, které jsou na bázi mýdla a jsou komedogenní (ucpávají póry).

Dále tvorbu akné spouští
Nevhodné přípravky, léky
Strava
Stres
Kouření

Jak se starat o problematickou pleť?

Velký důraz bychom tedy měli klást na správné čištění pleti vhodnými přípravky, které jsou bez mýdla a jsou nekomedogenní- neucpávají póry.
O pleť je důležité pečovat s pomocí přípravků, které mají speciální složení a vyhovují naší pleti, jako jsou přípravky řady AC Kombinovaná a mastná pleť od značky Topicrem.

V řadě AC- Kombinovaná a mastná pleť, naleznete přípravky- AC Aktivní péče, AC hloubkově čistítcí gel a AC kompenzační a hydratační krém, který je vhodný pro oslabenou a vysušenou pokožku po dermatologické léčbě.

 Snip20180924_121
Snip20200224_12