Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Velmi suchá a atopická pokožka

Atopický ekzém

Označován také jako atopická dermatitida- AD, je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, projevující se nejčastěji u kojenců před 1 rokem, u dětí (v 85% případů se atopický ekzém projeví před 5 rokem), ale i u mladistvých a dospělých.

Pacient, trpící atopickým ekzémem, má zpravidla velmi suchou, citlivou pokožku, která má sklony se odlupovat, protože trpí nedostatečným obsahem vody a lipidů. Nejvýraznějším subjektivním projevem atopického ekzému je svědění, které výrazně snižuje kvalitu pacientova života.

Nejčastější kožní projevy atopického ekzému

Popraskaná kůže
Velmi suchá kůže
Hrubá kůže
Ekzém, který je často doprovázen silným a bolestivým svěděním

Nejčastější výskyt a projevy atopického ekzému

U kojenců
- Postranní části tváře, přední část rukou a nohou, ovlasená část hlavičky
- Ekzém s mokvajícím povrchem

U dětí
- Přední strana rukou a zadní strana nohou
- Velmi suchá kůže, kterou doprovází svědění

U mladistvých a dospělých
- Ohybové partie (loketní a podkolení jamky, ruce, chodidla), obličej (oblast očí a rtů), krk
- Velmi suchá pokožka, kterou doprovází svědění


Spouštěcí faktory atopického ekzému

Genetika
U dětí vzniká větší riziko výskytu atopického ekzému zvláště, pokud jejich rodiče trpí také atopickým ekzémem nebo astmatem či sennou rýmou. Genetická predispozice může tak vést k porušení bariérové funkce pokožky.

Bariérová funkce pokožky přirozeně poskytuje ochranu před vnějšími vlivy a vysoušením, před viry, alergeny a bakteriemi.
Vnější vrstva kůže je tvořena lipidy (tuky), které slouží jako pojivo kožních buněk a zadržují v pokožce vlhkost.

V důsledku genetiky je avšak u pacientů, kteří trpí atopickým ekzémem, snížená tvorba lipidů a kožní buňky proto nedrží dostatečně pohromadě, bariérová funkce kůže je narušená a z kůže uniká vlhkost.

Toto všechno má za následek, že kůže je velmi suchá, velmi citlivá a lehce se naruší. Do narušené kůže mohou snadno proniknout alergeny a mikroorganizmy a v některých případech dochází k zánětlivým kožním reakcím na faktory z vnějšího prostředí, které za normálních okolností jsou pro mnohé neškodné.

Existuje- li u pacienta genetická predispozice, může být atopický ekzém vyvolán především těmito spouštěči:

Faktory z vnějšího prostředí
Klima- klimatizace, suchý vzduch
Bakteriální vlivy, alergeny (roztoči, pyl, zvířecí chlupy aj.)
Textilie, dráždící pokožku- například vlna, drsné oblečení
Pot
Hormonální vlivy
Určitý typ potravin

Psychika, Stres
Psychika a stres mohou u člověka s genetickou predispozicí spustit vzplanutí atopického ekzému. Atopický ekzém rovněž zhoršuje psychický stav člověka, který se může projevit například tím, že člověk odmítá společenské prostředí, má nízké sebevědomí a je velmi citlivý.

Mechanické podněty
Mechanickými podněty vzniku atopického ekzému bývá nejčastěji tření, škrábání, horko, pocení, vlhké prostředí aj.
Pacient, trpící atopickým ekzémem má neustálou potřebu se škrábat, protože přes jeho poškozenou kožní bariéru mohou snadněji tyto dráždivé látky proniknout do jeho pokožky, což spustí intenzivní zánětlivou svědivou reakci.

Tento začarovaný kruhu svědění a škrábání může vést ke snížené schopnosti se soustředit a k nespavosti, což vede ke sníženým pracovním výkonům, ale i výkonům ve škole.

Jak zabránit výskytu atopického ekzému?

V prvé řadě je důležité pokožku mýt každý den, abychom zabránili rychle množícím se bakteriím, které se na kůži velmi rychle množí a zhoršují pak stav pokožky a ekzému.

Pokožku bychom neměli mýt příliš horkou vodou a měli bychom se vyhnout také horkým koupelím, protože teplá voda může být důvodem škrábání a může tak podpořit vyvolání ekzému.

Vyhnout bychom se také měli všem spouštěcím faktorů, které jsou uvedeny výše.

Nutné je denní promazávání kůže emolienciemi (speciální látky, sloužící k ochraně kůže a k její léčbě), která na kůži hydratují, zvláčňují, promašťují, zklidňují a obnovují kožní bariéru.

Vhodnou volbou emoliencia je AD Ultra- výživný mycí gel a AD Zvláčňující balzám nebo AD Zvláčňující olej, které jsou vhodné pro novorozence, děti i dospělé, kteří mají velmi suchou a velmi citlivou kůži.

Všechny produkty z řady AD- péče pro atopickou pokožku jsou dermatologicky a pediatricky testovány na atopické pokožce a mají prokazatelné účinky.

Snip20180924_124

Snip20200224_12