Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Jak pečovat o atopický ekzém v létě?

Na léto se atopici obvykle těší. V sezóně se stav jejich pokožky výrazně zlepšuje a přináší jim značnou úlevu. Léto však není jen plné pozitiv. Na atopiky číhá hned několik nástrah, které mohou snadno pokožku podráždit a ekzém zhoršit. Jak se tedy v létě starat o atopickou pokožku potažmo atopický ekzém?

1. Chraňte pokožku vysokým ochranným SPF

Největší podíl na zlepšení stavu atopického ekzému v létě má celkově uvolněnější režim, méně stresu a více UV záření. To působí jako „dezinfekce“. UV světlo totiž dokáže snížit počet buněk vyvolávajících nežádoucí imunitní odpověď na různé spouštěče a nevznikají tak podkožní záněty potažmo ekzémy.

Intenzita slunečního záření se ale v posledních letech stále zvyšuje a stává se pro pokožku nebezpečnějším. Urychluje stárnutí kůže, způsobuje pigmentové skvrny a významně se podílí na vzniku rakoviny kůže. Proto v žádném případě nevystavujte nechráněnou pokožku přímému slunci. Mohlo by dojít k jejímu rychlému popálení a nezvratnému poškození.

Jaký opalovací krém na atopickou pokožku?

Při výběru krému s ochranným SPF faktorem vždy respektujte dvě zásady: V prvé řadě vybírejte jen mezi přípravky vhodnými na velmi citlivou pokožku, abyste se vyvarovali podráždění a alergické reakci. Pro atopiky jsou nejvhodnější krémy s minerálními filtry. Druhou zásadou je síla ochranného faktoru. Ideálně vždy pořizujte krémy s SPF 50+ čili s nejvyšší ochranou.

Náš tip: Na citlivou, intolerantní i alergickou pokožku je vhodný CALM+ Zklidňující pleťový krém s SPF 50+.

Fotky na blog_1

2. Vyhýbejte se chlorovaným bazénům a rizikovým přírodním koupalištím

Jak chlorovaná voda, tak kontaminovaná voda v přírodním koupališti může stav vašeho atopického ekzému zhoršit ať už nadměrným vysušováním, nebo zanesením infekce. Naopak blahodárně působí na ekzém mořská voda. Nesmíte se však zapomenout osprchovat sladkou vodou pokaždé, když mořské vlny opustíte. Krystalky soli, které vám jinak po usušení zůstanou na těle, mohou opět působit dráždivě. Po návratu z pláže pomůžete pokožce obnovit bariéru použitím přípravků přímo pro atopiky jako je například AD Zvláčňující balzám.

Fotky na blog (1)

3. Pozor na přehřívání a pocení

Za horkých letních dnů hrozí vašemu organismu přehřátí, přičemž právě teplo patří mezi spouštěče atopického ekzému. Když se pak do ekzematických ložisek navíc dostane pot, vzniká nepříjemné svědění a ekzém se může zhoršovat. Proto se snažte vyhledávat stín, noste lehké a vzdušné přírodní materiály, které pokožku nedráždí, dodržujte pitný režim, pravidelně se ochlazujte.

4. Udržujte pokožku čistou

Po celodenním výletě vám na pokožce ulpí řada nečistot jako prach či pyly. Čím déle tyto nežádoucí elementy na kůži zůstanou, tím více ji mohou podráždit a vyprovokovat k reakci. Z toho důvodu je vhodné také v létě zůstat zahalení, nebo precizně dbát na hygienu a ihned po návratu domů či na hotelový pokoj zamířit do koupelny. Nedopřávejte si však žádnou dlouhou vroucí koupel, ta by mohla vaši atopii rovněž zhoršit. Upřednostněte rychlou vlažnou či chladnější sprchu za použití speciální kosmetiky respektující potřeby vaší pokožky. Přímo pro atopiky je vhodný například AD Ultra výživný mycí gel.

5. Nevysušujte pleť matujícími přípravky

V létě se může vaše pokožka více mastit, a tak přirozeně inklinujete k matujícím produktům na obličej. Pokud se ale ekzém objeví právě v této oblasti, použití matujících přípravků by jej mohlo nadměrným vysušováním zhoršit. Místo matující kosmetiky proto vsaďte raději na hydratační fluidy. Jejich textura je velmi lehká, jemná, dobře se vstřebává, nezanechává mastný film, ale zároveň udržuje pleť dostatečně hydratovanou. Při nákupu se ovšem vždy ujistěte, že byl fluid testovaný i na vysoce citlivé potažmo alergické a intolerantní pleti. Skvělým pomocníkem se vám může stát například CALM+ Zklidňující pleťový fluid, jenž splňuje všechny zmíněné parametry.

Snip20200311_36