Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Jak se starat o jizvy?

K jizvě můžete přijít mnoha způsoby. Stačí nešikovné zakopnutí o nábytek, příliš rozdivočený domácí mazlíček, kožní problémy nebo chirurgický zákrok. Jak ale pak pečovat o jizvu, aby se stala jen nenápadnou stopou minulosti? Tady máte návod.

Jak vznikají jizvy a jejich typy

Jizva je v podstatě nová vrstva kůže, která se vytvoří v místě poškození tkáně a prochází několika vrstvami pokožky. Při regeneraci kůže se tato nová vrstva obvykle liší barvou - může být červenější až mírně nafialovělá nebo naopak bělejší. Menší jizvy se po čase zahojí a zcela zmizí, ale ty po hlubších zraněních, operacích či popálení zpravidla zůstávají viditelné. Vývoj jizvy ovlivňuje vedle její velikosti a hloubky také věk a genetika. Zatímco v dětství se pokožka regeneruje rychle a většinou bez větších komplikací, v pozdějším věku hojení probíhá mnohem pomaleji a vyžaduje péči.

Existuje několik typů jizev. První představuje hypotrofická jizva. Ta je jemná, tenká, přirozeně splývá se svým okolím, takřka o ní nevíte. Jde tedy o ideální stav po zahojení. Hypertrofická jizva naopak vyčnívá do prostoru. Může být tvrdší, zarudlá, svědivá. Vyšším stupněm hypertrofické jizvy se stává keloidní jizva. Výrazně vystupuje, za což může nadměrná tvorba kolagenních vláken. V důsledku toho se keloidní jizva často dále rozpíná a svými rozměru dokáže předčít původní ránu. Čtvrtý typ, atrofická jizva, vzniká například po akné či neštovicích propadnutím tkáně „dovnitř“.

Kdy začít jizvu promazávat

Správnou péčí o jizvu můžete jak urychlit proces hojení, tak ovlivnit výsledný vzhled jizvy. Rutinu byste měli zahájit zhruba 14 dní po šití, nebo bezprostředně po samovolném zacelení rány. Prvním krokem je pravidelné promazávání, abyste podpořili regeneraci. K tomuto účelu zvolte výživné vysoce hydratační přípravky vhodné právě pro péči o jizvy. Vaši pokožku zvláční, podpoří její pružnost, zamezí svědění. Přípravek vmasírovávejte do pokožky pod mírným tlakem. Zpočátku to může trochu bolet, ale nenechte se zastrašit. Při pravidelné péči bolest ustoupí. V péči o jizvy exceluje naše dvojice Topicrem CICA Obnovující krém a Topicrem CICA Koncentrovaný olej, už jste je vyzkoušeli?

Fotky na blog

Jak provádět tlakovou masáž?

Abyste předešli tvrdnutí jizvy, tmavnutí a jejímu vystupování, provádějte aspoň pětkrát denně tlakovou masáž. Jak na ni?

  1. Přitlačte jeden až dva prsty na jizvu.
  2. Správný tlak poznáte podle toho, že vám zbělá kůže pod nehtem. Netlačte však vší silou, abyste si nezpůsobili bolest.
  3. Vyvíjejte tlak po dobu 10 až 15 sekund.
  4. Následně povolte a posuňte prsty na další část jizvy.
  5. Takto postupujte po celé délce jizvy.

 

Okolí jizvy rovněž masírujte krouživými pohyby při nanášení regeneračního přípravku, aby se tkáň prokrvovala, zůstávala pohyblivá a vyživená. Máte-li za sebou větší úraz nebo operaci, vždy se o péči o jizvu poraďte se svým lékařem. Ten vám doporučí ideální postup vhodný pro váš zdravotní stav a adekvátní intenzitu masáží. Zároveň nezapomeňte svou jizvu chránit před sluncem krémem s ochranným faktorem SPF 50+. Pokožka v oblasti jizvy je totiž náchylnější k poškození a jizva samotná by mohla vlivem slunečního záření také ztmavnout.

Snip20200311_36