Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Péče o omrzliny a pokožku poškozenou mrazem

Zimní radovánky se snadno změní v nepříjemný zážitek, pokud podceníte sílu mrazu. Ten vám může poškodit kůži jak vznikem omrzlin, tak popraskáním pokožky. V obou případech v žádném případě nezanedbávejte péči. Přečtěte si, jak ošetřovat omrzliny, léčit zasažená místa kůže a urychlit proces hojení.

Co jsou omrzliny

Omrzliny představují poškození kůže, na kterou delší dobu působí nízká teplota. Nemusí se však objevit pouze při dlouhém pobytu v mrazech na horách. Omrzliny se vám mohou udělat i při rutinních pochůzkách po městě, pokud v zimě vystavíte svou kůži silnému větru a vysoké vlhkosti. Na pozoru byste se měli mít také v případě, že se vaše tělo hůř prokrvuje. Omrzliny si při pobytu venku nemusíte zprvu všimnout. Plná míra zasažení se totiž často vykreslí až po návratu do interiéru, kde se váš organismus znovu zahřeje.

 

Nejčastěji omrzají okrajové části těla čili horní a dolní končetiny, uši, nos a rty. Vlivem mrazu se tato místa dostatečně neprokrvují a následně zmrzne voda obsažená v buňkách. Zasažená místa jsou na dotek velmi chladná, pálí, mravenčí nebo zcela znecitliví a získá modrý a černý nádech. Dle závažnosti se omrzliny dělí do 4 stupňů:

1. stupeň: Pokožka má bílou až šedobílou barvu, je znecitlivělá, pálí a po prohřátí těla červená. V zasažené oblasti se může objevit otok.

2. stupeň: Kromě příznaků 1. stupně se navíc tvoří bolestivé krvavé puchýře.

3. stupeň: Probíhá krvácení do kůže, v jehož důsledku se pokožka zbarví do modré až černé. Cévy jsou poškozené, kůže zůstává necitlivá i po zahřátí těla

3. stupeň: Tkáň odumírá a odpadá.

Jak ošetřovat omrzliny

První pomocí při omrzlinách je zahřátí zasaženého místa ve vodě o teplotě mezi 36 a 40 °C, nikoliv prostřednictvím fénu, ohně nebo topení. Následně místo jemně vysušte, proveďte dezinfekci a přikryjte místo sterilním obvazem. Další postup konzultujte s lékařem. Vždy však dbejte na hygienu, aby se rána nezanítila - nesahejte na ni tedy neumytýma rukama, nevystavujte ji prašnému prostředí atp.

Léčba a péče o pokožku poškozenou mrazem

Už lehké omrzliny znamenají pro pokožku vážné poškození a regenerace zabere delší dobu. Pomoci jí můžete jemnými masážemi, čímž podpoříte prokrvování oblasti. Obnovu a hojení navíc podpoříte pravidelným mazáním šetrnou kosmetikou. Pro obnovu pokožku a urychlení hojení je ideální CICA Obnovující krém, který má antibakteriální účinky a lze jej aplikovat i na otevřené rány.

 cica

Pokožka poškozená mrazem bývá také často vysušená a může praskat. Proto nezapomeňte kůži celého těla důsledně hydratovat jak v rámci prevence, tak v případě procesu uzdravování. Potřebnou vláhu vaší pokožce dodá AD Zvláčňující balzám vhodný i na dětskou, obzvlášť citlivou nebo atopickou kůži. Balzám je velmi hutný, což z něj činí ideálního společníka pro období mrazů - pokožku vyživuje, hydratuje, poskytuje jí ochrannou bariéru, zklidňuje. Navíc není mastný, nelepí se a rychle se vstřebává.

3_1

 

Snip20200311_36