Proč je důležité používat každý den krémy s SPF?
Sluníčko je nejen krásné a příjemné, ale také zrádné. S naší pletí totiž nemá vždy ty nejlepší úmysly. To jen dokazují pocity napnuté pleti, svědění, pálení nebo červené skvrny, které se na obličeji mohou objevit chvíli po vystavení slunečním paprskům. Uvědomit si je ale potřeba, že slunce má velký vliv na stav naší pleti nejen v létě, ale i po celý rok bez ohledu na počasí. Kvůli ustupující ozónové vrstvě a znečištěnému prostředí je tak pokožku důležité chránit více než kdykoliv předtím. Obzvlášť pokud máte pleť citlivou nebo intolerantní.
Vliv slunečních paprsků na pokožkuVěděli jste, že 80 % UV záření proniká přes mraky i mlhu, že k vystavení UV paprskům dochází nejčastěji mimo léto, nebo že UVA záření působí na naši kůži i ve stínu? Možná vám to zní neskutečně, ale je tomu skutečně tak. Neviditelné krátkovlnné UV záření, které je přirozenou součástí slunečního spektra, má schopnost pronikat přes rohovou vrstvu naší kůže do epidermis a dermis, kde přispívá ke stárnutí kožních buněk a jejich poškození. Konkrétně UVA záření proniká hlouběji a může dokonce zapříčinit vznik nádorového bujení. To je také důvod toho, proč dermatologové po celém světě upozorňují na nutnost používání krémů obsahujících SPF po celý rok.
Proč krém s ochranným faktorem používat?Problémem ale nejsou pouze sluneční paprsky. Škodlivý potenciál UV záření umocňuje enviromentální znečištění v podobě smogu, cigaretového kouře a celkově znečištěného ovzduší, v němž žijeme. Všechny tyto vnější negativní faktory pak oslabují kožní bariéru, způsobují dehydrataci pokožky a vedou k předčasné tvorbě vrásek. Pokud tedy už tak máte pleť suchou, přecitlivělou nebo zralou, může to pro vás znamenat závažný problém. Výjimečné nejsou ani fotoalergické a fototoxické reakce, které představují jak estetický, tak zdravotní dopad. Chránit proto pleť denními krémy s SPF má svůj smysl. Jejich funkce v bodech:
Na co byste si při výběru produktů s SPF měli dát pozor?Důležitým aspektem je fototyp pleti, který je odvozen od množství melaninu. O tom, jak poznat svůj fototyp, jsme si povídali v článku Tajemství bronzově opálené pokožky. Ve zkratce lze ale říci, že čím světlejší máte pleť, tím vyšší ochranný faktor byste měli zvolit. SPF totiž v podstatě ovlivňuje propustnost UVB záření do pokožky, což je právě to záření, které způsobuje spálení a podráždění kůže. SPF ale neznamená ochranu před nebezpečnějším UVA zářením, které dovede pronikat dokonce i přes okna, sklo, smog nebo mlhu. Vámi vybraný produkt by proto měl mít na obalu UVA v kroužku, které značí ochranu před tímto hlouběji pronikajícím a škodlivým zářením. Řešení pro všechny s citlivou a intolerantní pletíOhled berte také na to, zda máte přecitlivělou, alergickou nebo podrážděnou pleť. V takovém případě totiž rozhodně potřebujete více než jen běžný pleťový krém. Vhodné je sáhnout po cílené péči určené pro velmi citlivý typ pleti. Ideální produkty najdete například v Topicrem řadě CALM+, které jsou všechny určené ke zklidnění a hydrataci i té nejcitlivější pokožky.
Jelikož je pleť na obličeji velice tenká, pro každodenní ochranu před sluncem je nutné volit krémy minimálně s SPF 30. Pokud ale máte velmi citlivý typ pleti, doporučujeme zklidňující ochranný denní krém SPF50+, který mimo jiné hloubkově hydratuje, neucpává póry a má nelepivou texturu, což je pro krémy s SPF jedinečné. Používat ho můžete ať už máte suchou, kombinovanou, nebo mastnou pleť. Aplikuje se hned ráno na čistou pokožku obličeje, krku a dekoltu ošetřenou zklidňující micelární vodou ze stejné řady. Pokud máte suchou pleť, můžete napřed použít výživný pleťový krém.
|