Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Zjistěte, co dělat, aby se mastná pleť v létě neleskla

Mastná a kombinovaná pleť dostává v létě pořádně zabrat. V horkých letních dnech totiž mazové žlázy pracují na plné obrátky, a tak není divu, že lesknoucí se pleť činí větší problémy než kdykoliv jindy. Naštěstí ale existuje několik tipů, které když budete poctivě dodržovat, tvorbu mazu účinně eliminujete. Co tedy v létě na mastnou pleť nejvíce pomáhá, se dozvíte v následujícím článku.

26_2

Co byste měli o mastné pleti vědět

Každá pleť se přirozeně mastí a tvoří pot. Jedná se o fyziologickou funkci mazových a potních žláz, které jsou uloženy ve škáře, což je vrstva pod pokožkou. Cílem kožního mazu je udržovat pleť pružnou, hebkou a chráněnou před okolními vlivy prostředí. Z toho vyplývá, že maz nemusí být vždy nutně špatný. Bohužel se ale u některých lidí tvoří nadměrně vlivem celé řady faktorů. Na vině může být genetika, zvýšená hladina hormonů, stres, špatná životospráva, dehydratace, klimatické změny a podobně.

Častou příčinou mastné pleti také bývá nevhodná péče. Projevem toho mohou být přidružené kožní problémy jako například akné, začervenání nebo rozšířené a ucpané póry. Zajímavé je, že se ženy s mastným a smíšeným typem pleti mnohdy o svůj vzhled starají mnohem více a pečlivěji než kdokoliv jiný. Přesto se jim však stále nedaří zbavit se pupínků a mastnoty. Problém není v zanedbání a neadekvátní péči o pleť, ale zejména v nevhodně zvolených produktech a špatně nastavené rutině. Navíc se i přes neustálou osvětu mezi ženami šíří mýtus o tom, že mastnou pleť je potřeba vysušit nejlépe neustálým omýváním vodou, alkoholovými přípravky nebo dokonce mýdlem. Kvůli tomu pak dochází k prohloubení potíží a narušení kožní bariéry, což paradoxně způsobuje, že pleť má ještě větší tendenci se mastit.

Zásadní roli hraje správné čištění pleti

Mastná a kombinovaná pleť umí být také velice citlivá. Proto se k ní chovejte šetrně a nikdy ji při čištění příliš nedřete. Samozřejmostí by pro vás mělo být používání pouze přípravků určených na mastnou a smíšenou pleť, které obsahují složky matující, regulující tvorbu kožního mazu a takové, které upravují pH pleti.

27_2

Samotné čištění pleti je důležité kvůli prevenci vzniku pupínků, ucpání pórů a odstranění nadbytku mazu. Provádět byste ho měli každý den především večer v rámci odličování. Ideálním přípravkem na čištění a zároveň odličování je AC hloubkově čisticí gel speciálně vyvinutý na mastnou a citlivou pleť. Ten můžete do své každodenní rutiny o pleť zařadit do prvního kroku. Skvěle totiž narušuje vazby make-upu a proniká hluboko do kůže, takže odstraní všechny nečistoty.

Co na mastnou pleť po odlíčení a vyčištění pleti?

Po odlíčení a hloubkovém vyčištění by sled dalších kroků měl vypadat takto: jako první je důležitá hydratace pleti, proto skvělou volbou je v tomto případě nanesení hydratačního séra. Je potřeba si uvědomit, že mastná pleť bývá často málo hydratovaná. Dalším krokem je aplikace krému určeného na mastnou pleť. Na mastnou pleť jsou ale vhodnější krémy s lehkou gelovou texturou, nikoliv krémy hutné, jež se hodí spíše na pleť suchou. Sázkou na jistotu představuje AC zmatňující krém, který neutralizuje lesk pleti až na 10 hodin a lze ho použít dokonce jako bázi pod make-up.

28

Zaměřte se na produkty s obsahem jílu

Jíl je hotový zázrak. Dovede čistit póry a minimalizovat je, zmatňovat pleť a pohlcovat nadbytek kožního mazu. S péčí o mastnou pleť je spojován v podstatě stejně silně jako kyselina hyaluronová s péčí o suchou pokožku. Pokud tedy o něm slyšíte poprvé, určitě se na něj od nynějška při výběru pečujících produktů zaměřte.

Z jílu se nejčastěji vyrábí masky na mastnou pleť jako například AC hloubkově čisticí maska, která obsahuje dokonce dva druhy jílu – zelený a bílý. Zelený je známý pro svou schopnost redukovat nadbytek mazu, zatímco bílý hloubkově čistí a zmatňuje. A protože je důležitá také hydratace mastné pleti, maska Topicrem z řady AC dále obsahuje i glycerin a extrakt z mořských řas.

Snip20200311_36