Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Jak předejít a léčit alergii na slunce? Máme pro vás odpověď

Objevily se vám po opalování na kůži červené flíčky, svědivá kopřivka nebo snad mokvající puchýřky? Pak pravděpodobně trpíte alergií na slunce. Říkáte si, jak je to možné, neboť vám doposud sluneční paprsky nezpůsobovaly žádné potíže? Na tom bohužel příliš nezáleží. Sluníčko si nevybírá. Již v našich zeměpisných šířkách se totiž začínají projevovat následky oslabení ozónové vrstvy, kvůli čemuž je sluníčko mnohem více agresivní. Na vině jsou ale i další faktory a my vám v dnešním článku prozradíme jaké.

27_1

Jak alergie na sluníčko vzniká?

Podle statistik sluneční alergie postihuje přibližně jednu pětinu populace. Zasaženi mohou být jak dospělí, tak malé děti. Nejvíce náchylní jsou jedinci se světlou kůží a ti, kteří užívají léky zvyšující citlivost pokožky.

Žádnou výjimkou není výskyt alergické reakce v jarních měsících nebo naopak na letní dovolené v tropických zemích. Velkou roli totiž hraje příprava pokožky na slunění. Její podcenění a náhlé vystavení slunečním paprskům může způsobit vyvolání alergické reakce i u jedinců, kteří jinak nikdy na nic alergičtí nebyli. Jakmile se ale jednou alergie na sluníčko objeví, měli byste se před ní mít už napořád na pozoru. Nejlepší je mít na dovolené u sebe jako první pomoc obnovující krém CICA, který je vysoce hydratační a obnovuje přirozenou kožní bariéru. Vhodný je nejen na mokvající vřídky a popáleniny od sluníčka, ale také ho upotřebíte na drobná poranění kůže u sebe i svých dětí.

Typy a příznaky alergie na slunce

Alergie na slunce vznikají vlivem působení UV záření, které způsobuje nadměrné vyplavení histaminu do pokožky. Vliv mají také tzv. volné radikály, které jsou mimo jiné příčinou dřívějšího stárnutí. Před poškozením se tělo chrání imunitní reakcí v podobě zarudnutí, svědění a někdy dokonce zanícením těch míst na kůži, které byly nejvíce vystaveny sluníčku. Příznaky se však mohou v závislosti na typu alergie lišit. Mezi nejčastější kožní reakce patří:

  • Polyformní sluneční erupce – jedná se o nejběžnější sluneční alergii. Mnohdy se jí také přezdívá jako sluneční ekzém, neboť se projevuje zarudnutím a svědivými pupínky. Vyrážka nejčastěji pokrývá dekolt, krk, ramena, paže nebo lýtka. Zajímavé je i to, že se objevuje již do několika hodin po opalování a je s ní spojován tzv. hardening fenomén, což znamená, že si pokožka postupně na sluníčko navyká, takže se s postupem léta projevy polyformní sluneční erupce zmírňují.
  • Sluneční urtikárie – vzácný typ reakce, který lze přeložit jako sluneční kopřivka. Vzniká do několika minut po slunění a projevuje se typickým svědivým výsevem, který se může stupňovat, slévat se ve fleky na kůži, způsobovat otoky a nevolnost.
  • Mallorca akné – kožní reakce od UVA záření připomínající akné. Nevzniká ale pouze ze slunečního záření, ale pojí se i s dalším vnějším faktorem – chemickými látkami obsaženými v nekvalitních opalovacích přípravcích.
  • Fotoalergická reakce – vzniká na základě intenzivního UV záření a podráždění pokožky určitou látkou například vnitřním nebo vnějším užitím třezalky, citrusů, fíků, bolševníku nebo pampelišky.

26_1

Léčba a prevence alergických reakcí na sluníčko

Zcela se vyhýbat slunci není možné. Navíc sluneční paprsky jsou důležité pro tvorbu vitaminu D, který posiluje naši imunitu. Přesto však pokud trpíte sluneční alergií, doporučuje se omezit pobyt na slunci alespoň v odpoledních hodinách. Velice účinné je i sluneční otužování, kdy si budete slunce dopřávat každý den v kratších, postupně se stupňujících intervalech. Začít můžete například na 15 minutách.

25

Dále je potřeba chránit se opalovacími krémy s dostatečně vysokým SPF faktorem, který může být vyšší, než běžně používáte. Váš opalovací krém by měl být v ideálním případě co nejšetrnější, aby nezatěžoval pokožku. Proto vybírejte takové krémy, které jsou určeny jak pro dospělé, tak pro děti.

Rozhodně nezapomínejte ani na hydrataci, a to jak tu vnitřní, tak vnější, aby se vám pokožka příliš nevysušovala. Kromě mazání těla dbejte také na péči o pleť, která je v letních měsících obzvlášť zatěžovaná, neboť je neustále vystavena slunečnímu světlu. Vhodné jsou například neparfemované Topicrem CALM+ krémy, které obsahují minimum ingrediencí a jsou vhodné pro novorozence.

V neposlední řadě dbejte na správnou přípravu pokožky před sluněním. Užívat můžete betakaroten nebo vitamin E. A v případě, že se již alergie objeví, tak kromě všech těchto opatření, postižená místa na kůži chlaďte studenými obklady, zvyšte pitný režim, namažte je obnovujícím CICA krémem a zvolte běžný lék z lékárny proti alergii. Do několika dnů by měly projevy odeznít.

Snip20200311_36