Potřebujete poradit s výběrem vhodných produktů? Kontaktujte nás info@topicrem.cz

HOJENÍ RAN, PORANĚNÁ POKOŽKA

Hojivé krémy a gely často obsahují různé látky (jako například glycerin a kyselinu hyaluronovou), které napomáhají při hojení pokožky.

Většina přípravků také obsahuje měď a zinek a společně chrání poraněnou pokožku před bakteriemi, které mohou způsobovat v pokožce infekci. V následujícím článku se dozvíte, v jakých fázích probíhá hojení ran, jaké druhy jizev se mohou po zranění objevit a jak léčit nejenom jizvy, ale také jiná zranění.

Samotné hojení ran probíhá obvykle v několika plynule na sebe navazujících a částečně se i překrývajících fázích.

1.    Fáze čištění
V této fázi je cílem organizmu odloučit poškozenou a odumřelou tkáň v ráně. Dochází k rozvoji zánětu, pro který je charakteristické zarudnutí, otok a zvýšená teplota poraněného místa.

2.    Fáze granulace

V granulační fázi se tvoří nové cévy a ránu vyplňují kolagenní vlákna, která tvoří síť pro buňky epitelu. Když ránu vyplní granulační tkáň, začíná se uzavírat. Povrch rány je velmi citlivý, proto je nutné ránu ošetřovat citlivě, aby nedošlo k poškození tkáně. 

3.     Epitelizační fáze
Je konečnou fází hojení rány a začíná od okrajů nebo z epitelizačních ostrůvků uvnitř rány. Buňky se pak v podstatě přesouvají po její vlhké spodině, a proto je velmi důležité chránit ránu v této fázi před vysoušením.

Bohužel, některá zranění se těžko hojí a zanechávají po sobě dost nevzhledné jizvy.

I když je snahou chirurga minimalizovat rozsah jizev jemnou operační technikou, může být výsledná jizva nápadná a pacient ji negativně vnímá. 

Existují 3 typy problémových jizev

 1.    Atrofolické jizvy
Většinou bývají křehké, světlé a vyskytují se pod úrovní pokožky. Nejčastěji se vyskytují jako jemné dolíčky po zahojeném akné nebo po planých neštovicích.

2.    Hypertrofické jizvy
Tento typ jizev se formuje krátce po zahojení rány. Bývá způsoben nadměrnou produkcí vláken pojivové tkáně.  Hypertrofická jizva má tendenci se vyklenou, a proto vyčnívá nad úrovní okolní kůže. Pokud rána nebyla znehybněna, chráněna nebo se infikovala, je velmi pravděpodobně, že se u pacienta tento typ jizev vyskytne. 

3.    Keloidní jizvy
Keloidní jizvy jsou způsobeny masivní nadprodukcí vláken pojivové tkáně, která pokračuje v růstu přes okraje rány až na zdravou kůži. K rozvoji keloidních jizev je častá genetická predispozice. 

Jizvám je však možné předcházet díky přípravkům, které podporují hojení a jsou vhodné jak na malá, tak na velká poranění.  

Jedním z nich je i CICA OBNOVUJÍCÍ KRÉM, který byl speciálně vyvinutý pro poraněnou, podrážděnou či popálenou pokožku. CICA obsahuje kombinaci mědi, zinku, manganu a kyseliny hyaluronové a podporuje tak obnovu epidermis a snižuje riziko růstu baketrií. Dodává poraněné pokožce intenzivní 24 hodinovou hydrataci, zklidňuje ji a čistí. Má také výrazné antibakteriální a antimykotické účinky. 

 

Nezapomeňte jizvu chránit před slunečními paprsky vhodným opalovacím krémem, například UH Krém na obličej a tělo SPF50+, s vysokým ochranným faktorem. 

Pro více informací o dalších možnostech léčby jizev a dalších poranění, požádejte svého lékaře. 


 

CITLIVÁ A VELMI SUCHÁ POKOŽKA

Citlivá a velmi suchá pokožka se může objevit v každém věku. Ačkoliv na citlivou a velmi suchou pokožku neexistuje lék, lze její příznaky úspěšně mírnit odpovídající šetrnou péčí.

Nejčastěji se citlivá a velmi suchá pokožka objevuje u kojenců a při procesu stárnutí pokožky.

Pokožka kojenců je pouze z pětiny tak silná, jako pokožka dospělých a má omezenou bariérovou funkci. Naopak u dospělých pokožka slábne s přibývajícím věkem a snižuje se tak její bariérová funkce, což může vést ke změně pH a k větší dehydrataci.

Odolnost pokožky vůči dráždivým látkám mohou ovlivňovat také hormonální změny, které jsou způsobené menstruačním cyklem, těhotenstvím, pubertou a menopauzou.

Intolerantní pokožka často bývá přecitlivělá až podrážděná. Bývá náchylnější k vnějším útokům a je charakterizována každodenní extrémní podrážděností. Kožní bariéra se tak může poškodit a už není schopna dále plnit svou ochrannou roli. Pokožka se snadno dehydratuje, dostavují se pocity horkosti a pnutí.

Projevy citlivé a podrážděné pokožky

Pocity pálení či napětí
Mírným začervenáním až zarudnutím
Svěděním
Silným pocitem suchosti až šupinatěním
Otoky


Citlivá a velmi suchá pokožka vzniká tehdy, pokud dojde k narušení přirozené bariérové funkce a následně ke ztrátě vody v pokožce, do které pak pronikají látky, které pokožku dráždí.

Příznaky citlivé a velmi suché pokožky se mohou objevit kdekoliv na obličeji a mohou být podobné příznakům, které vznikají při kožním onemocnění, spojené s nedostatkem hydratace.

Citlivost pokožky může být způsobena

Znečištěným prostředím
Bakteriemi 
Některými složkami v kosmetice 
UV zářením
Pocením při sportu 
Klimatizací
Sprchováním horkou vodou 
Různými bakteriemi a alergeny
Nevhodnou stravou
Stresem, nedostatečným spánkem

Jak pečovat o citlivou a velmi suchou pokožku?

Pro zlepšení každodenního komfortu citlivé a velmi suché pokožky je nutní respektovat její křehkost a používat hypoalergenní produkty, obsahující minimum ingrediencí, protože citlivá a velmi suchá pokožka je zpravidla citlivější na alergeny (jako jsou například parfémy a konzervanty), které jsou často v kosmetických přípravcích používané. 

Citlivou a velmi suchou pokožku je nezbytné !dostatečně hydratovat! každý den a omezit tak její citlivost. 

Topicrem, odborník na hydrataci, nabízí celou řadu ultra- hydratačních přípravků, vyrobených speciálně pro kojence, děti a dospělé, které dodávají pokožce intenzivní 24 hodinovou hydrataci a jemně o ni pečují. 

 

 

Vaše bezpečnost je pro nás důležitá, proto Vás rádi ujistíme, že všechny přípravky Topicrem jsou dermatologicky testovány na nejcitlivější pokožce a řada z nich je testována také pediatricky, gynekologicky a oftalmologicky. 

Zdravý stav pokožky může obnovit také konzumace stravy, která je bohatá na antioxidanty, jako jsou vitamíny A, C, E a přírodní rostlinné oleje nebo konzumace ryb.

Poraďte se také se svým dermatologem, který identifikuje faktory, které spouští nebo zhoršují kožní reakce a poradí vám, jaké přípravky jsou pro vaši pokožku nejvhodnější.

 

  

VELMI SUCHÁ A ATOPICKÁ POKOŽKA

Atopický ekzém

Označován také jako atopická dermatitida- AD, je chronické neinfekční zánětlivé onemocnění kůže, projevující se nejčastěji u kojenců před 1 rokem, u dětí (v 85% případů se atopický ekzém projeví před 5 rokem), ale i u mladistvých a dospělých. 

Pacient, trpící atopickým ekzémem, má zpravidla velmi suchou, citlivou pokožku, která má sklony se odlupovat, protože trpí nedostatečným obsahem vody a lipidů. Nejvýraznějším subjektivním projevem atopického ekzému je svědění, které výrazně snižuje kvalitu pacientova života.

Nejčastější  kožní projevy atopického ekzému

Popraskaná kůže
Velmi suchá kůže
Hrubá kůže
Ekzém, který je často doprovázen silným a bolestivým svěděním

Nejčastější výskyt a projevy atopického ekzému

U kojenců

  • Postranní části tváře, přední část rukou a nohou, ovlasená část hlavičky
  • Ekzém s mokvajícím povrchem

U dětí

  • Přední strana rukou a zadní strana nohou
  • Velmi suchá kůže, kterou doprovází svědění

U mladistvých a dospělých

  • Ohybové partie (loketní a podkolení jamky, ruce, chodidla), obličej (oblast očí a rtů), krk
  • Velmi suchá pokožka, kterou doprovází svědění

Spouštěcí faktory atopického ekzému

Genetika
U dětí vzniká větší riziko výskytu atopického ekzému zvláště, pokud jejich rodiče trpí také atopickým ekzémem nebo astmatem či sennou rýmou. Genetická predispozice může tak vést k porušení bariérové funkce pokožky. 

Bariérová funkce pokožky přirozeně poskytuje ochranu před vnějšími vlivy a vysoušením, před viry, alergeny a bakteriemi. 
Vnější vrstva kůže je tvořena lipidy (tuky), které slouží jako pojivo kožních buněk a zadržují v pokožce vlhkost. 

V důsledku genetiky je avšak u pacientů, kteří trpí atopickým ekzémem, snížená tvorba lipidů a kožní buňky proto nedrží dostatečně pohromadě, bariérová funkce kůže je narušená a z kůže uniká vlhkost.  

Toto všechno má za následek, že kůže je velmi suchá, velmi citlivá a lehce se naruší. Do narušené kůže mohou snadno proniknout alergeny a mikroorganizmy a v některých případech dochází k zánětlivým kožním reakcím na faktory z vnějšího prostředí, které za normálních okolností jsou pro mnohé neškodné.

Existuje- li u pacienta genetická predispozice, může být atopický ekzém vyvolán především těmito spouštěči:

Faktory z vnějšího prostředí

Klima- klimatizace, suchý vzduch
Bakteriální vlivy, alergeny (roztoči, pyl, zvířecí chlupy aj.)
Textilie, dráždící pokožku- například vlna, drsné oblečení 
Pot
Hormonální vlivy
Určitý typ potravin

Psychika, Stres 
Psychika a stres mohou u člověka s genetickou predispozicí spustit vzplanutí atopického ekzému. Atopický ekzém rovněž zhoršuje psychický stav člověka, který se může projevit například tím, že člověk odmítá společenské prostředí, má nízké sebevědomí a je velmi citlivý.  

Mechanické podněty
Mechanickými podněty vzniku atopického ekzému bývá nejčastěji tření, škrábání, horko, pocení, vlhké prostředí aj.
Pacient, trpící atopickým ekzémem má neustálou potřebu se škrábat, protože přes jeho poškozenou kožní bariéru mohou snadněji tyto dráždivé látky proniknout do jeho pokožky, což spustí intenzivní zánětlivou svědivou reakci. 

Tento začarovaný kruhu svědění a škrábání může vést ke snížené schopnosti se soustředit a k nespavosti, což vede ke sníženým pracovním výkonům, ale i výkonům ve škole. 

Jak zabránit výskytu atopického ekzému?

V prvé řadě je důležité pokožku mýt každý den, abychom zabránili rychle množícím se bakteriím, které se na kůži velmi rychle množí a zhoršují pak stav pokožky a ekzému. 

Pokožku bychom neměli mýt příliš horkou vodou a měli bychom se vyhnout také horkým koupelím, protože teplá voda může být důvodem škrábání a může tak podpořit vyvolání ekzému. 

Vyhnout bychom se také měli všem spouštěcím faktorů, které jsou uvedeny výše. 

Nutné je denní promazávání kůže emolienciemi (speciální látky, sloužící k ochraně kůže a k její léčbě), která na kůži hydratují, zvláčňují, promašťují, zklidňují a obnovují kožní bariéru. 


Vhodnou volbou emoliencia je AD Ultra- výživný mycí gel AD Zvláčňující balzám, které jsou vhodné pro novorozence, děti i dospělé, kteří mají velmi suchou a velmi citlivou kůži.

Oba produkty jsou dermatologicky a pediatricky testovány na atopické pokožce a mají prokazatelné účinky. 

 

Jak léčit atopický ekzém?

V současné době bohužel není možné úplně vyléčit atopický ekzém, protože nelze přepnout genetické predispozice. Volba léčby se řídí především závažností stavu.

Základem úspěchu je spolupráce pacienta (rodiče), který musí porozumět podstatě a průběhu onemocnění, musí se naučit pravidelně ošetřovat kůži a též předcházet spouštěcím mechanizmům. 

Pro více informací a konkrétní léčbě atopického ekzému, se poraďtě se svým kožním lékařem.  

KOMBINOVANÁ A MASTNÁ PLEŤ 

Akné je jedno z nejčastějších kožních onemocněních, které obvykle začíná v pubertě současně s hormonálními změnami. Akné může také přetrvávat do pozdější dospělosti

S tímhle velmi nepopulárním typem onemocnění se setkává nebo setkal snad každý z nás. Jaká je ale problematická pleť, která je náchylná k tvorbě akné? Jaké jsou formy výskytu akné? 
Co spouští tvorbu akné a jak se o problematickou pleť starat? Vše se dozvíte v následujícím článku.


Problematická pleť a akné

Problematická pleť je mastná, leskne se a kůže má sklony k tvorbě komedonů (ucpávání mazových žláz- lidově „černé tečky“) a pupínků, které  vznikají v důsledku zánětu a infekce mazových žláz. Tento problém je způsobený tím, že mazové žlázy vyprodukují více kožního mazu.  
Nejčastěji se akné objevuje v oblasti obličeje, ramenou, krku, hrudníku, zad a má několik forem- od lehkého postižení až po těžké postižení. 

Formy výskytu akné 

Akné se  vyskytuje se ve formě:
Černých teček- otevřené komedony, které vznikají v důsledku uzávěru mazové žlázy a tmavé zbarvení vzniká oxidací kožního mazu

Bílých teček – uzavřené komedony, vznikající též uzávěrem mazové žlázy
Pupínků- bývají zanícené, vyvýšené, zarudlé a vyplněné hnisem. Obvykle jsou bolestivé.

Papuly- objevují se jako pevná vyvýšená kůže bez hnisavého obsahu
Pustuly- vznikají, pokud se pupínek s bílou hlavičkou zhorší a zvětší a je zanícený a naplněný hnisem
Uzlíků- oblast akné, které je uložené hluboko v kůži a obvykle se vyskytuje například na zádech a ramenou
Cyst- vznikající v měkké léze akné, která je naplněná hnisem a je uložená hluboko v kůži


Co spouští tvorbu akné ?

Genetika
Stejně jako u většiny kožních onemocnění, tak i u vzniku akné hraje velkou roli genetika. Je velmi pravděpodobné, že pokud vaši rodiče trpěli akné, tak se toto kožní onemocnění projeví i u vás. Jsou to právě geny, které určují typ naší pleti a to, zda je pleť náchylnější k zánětu a zda je reaktivnější.

Hormony
Akné je hormonálně podmíněné onemocnění a hormony jsou v tomto případě za vývoj mazových žláz a stimulaci mazu ve žlázách, zodpovědné. Během dospívání se zvyšuje hladina hormonů, která má za následek právě tvorbu akné. Hormony také ovlivňují ženy a muže v různých fázích života a změny hladin hormonů způsobují vznik akné. 

Pobyt na slunci

Pobyt na sluníčku sice pomáhá vylepšit zánětlivé formy akné, ale z dlouhodobého hlediska podporuje vznik komedonů- černých teček, ze kterých později akné vzniká. 

Nevhodná péče o pleť
Akné může být způsobeno nedostatečným čistěním pleti nevhodnými pleťovými čistícími přípravky, které jsou na bázi mýdla a jsou komedogenní (ucpávají póry).

Dále tvorbu akné spouští

Nevhodné přípravky, léky
Strava
Stres
Kouření

Jak se starat o problematickou pleť?

Velký důraz bychom tedy měli klást na správné čištění pleti vhodnými přípravky, které jsou bez mýdla a jsou nekomedogenní- neucpávají póry.
O pleť je důležité pečovat s pomocí přípravků, které mají speciální složení a vyhovují naší pleti, jako jsou přípravky řady AC Kombinovaná a mastná pleť od značky Topicrem. 

V řadě AC- Kombinovaná a mastná pleť, naleznete přípravky- AC Aktivní péče, AC hloubkově čistítcí gel a AC kompenzační a hydratační krém, který je vhodný pro oslabenou a vysušenou pokožku po dermatologické léčbě. 

 

 

Neměli bychom zapomínat také naši pleť dostatečně hydratovat. Zvláště po užívání různých léků či přípravků, může být pleť extrémně vysušená a dehydratovaná. Intenzivní 24 hodinovou hydrataci vysušené pleti může zajistit například Ultra-hydratační sérum, ultra hydratační lehký pleťový krém nebo ultra- hydratační výživný krém, které neucpávají póry a zároveň dodávají pokožce potřebnou hydrataci.

Rada na závěr- Jezte vyváženou stravu, dostatečně se hýbejte a udělejte si čas na relax a odpočinek. Všechny tyto faktory vám pomohou zachovat si celkové zdraví, zredukovat stres a zlepší přirozenou odolnost pokožky.  

Sledujte nás na Instagramu